Chili 'Jalapeno M', röd, 7,5-8 cm, tidig sort, sol, växthus/utomhus, 0,10 gram frön, skörd juni-augusti.
En tidig sort av chilipeppar. Mognar på 65-75 dagar. Frukterna blir upp till 7,5-8 cm långa och är röda när de är mogna. Ju mognare frukten är, desto starkare blir smaken. God till tacos, inläggningar och tapas.
Odlas i växthus och utomhus, kan även odlas i krukor.
Försådd: februari-mars
Såtid i växthus: maj
Avstånd, cm: 30x40
Skörd: juni-augusti
Läge: Sol
Antal: 0,10 gram
| Färg | Röd |
|---|---|
| Skörd/Blomning | Juli - Oktober |
| Groningstemperatur | 20-28 C |
| Odlingsplats | Växthus, Kruka, Inomhus, Hydrokultur |
| Härdighet | Kan övervintras |
| Egenskaper | Medelstark, Tidig |
| Användning | Äts färsk, Inläggning, Tillagas, Torkas |
| Planteringsavstånd | 30-40 cm |
| Växtgrupp | Köksväxt |
| Läge | Soligt |
| Form | Frö |
| Mängd | 0,1 gram |
| Vetenskapligt namn | Capsicum annuum (Chilipeppar-gruppen) |
| Scoville | 2 500–8 000 |
| Årlighet | Ettårig |
| Sådjup | 0,5 cm |
| Såtid | Januari - Mars |
| Groningstid | 96-21 dagar |
| Höjd | 70-90 cm |
